Моля, влезте или се регистрирайте.
17 Февруари, 2019, 08:54:07
Заглавна страница Помощ Търси Календар Вход Регистрация
Новини: Форум за индийска философия и Йога.
+  Йога Форум
|-+  Йога
| |-+  Архив
| | |-+  Бхакти Йога
| | | |-+  Сахаджа Йога (Модератор: Seeker)
| | | | |-+  Какво е истинско познание?
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: [1] 2 3 ... 42 Разпечатай
Автор Тема: Какво е истинско познание?  (Прочетена 34820 пъти)
Seeker
Модератор
Вивекин
Публикации: 3507

Сахаджа йога

« : 22 Април, 2011, 08:11:20 »

А най-вредно е незнанието.

"Забраненото познание беше в прадревни времена, тъй като за човешките същества е голям проблем да разберат Адам и Ева. В началото Бог създаде човешките същества отделно от небесните, които бяха съвършени. Той искаше да разбере дали тези човешки същества ще нараснат на брой, дали ще израсте тяхното съзнание и невинност. Те трябваше да станат Себереализирани. Но това беше експеримент.

Човешките същества забравиха за Бог, защото насочиха вниманието си към примамливи неща или същества.  Така те се провалиха и загубиха своята невинност. Човешките същества поеха път, различен от този на невинността. А това познание, което споменах, не е истинско познание. То беше авидйа, изкуствено познание, познание, което казва, че човек е извършителят. До стадия на животните нямаше его, а после то – егото -  започна разрухата. Това е началото на първородния грях – т.е., “аз съм нещо, “аз сам мога да направя нещо”, “аз мога сам да го направя”. Затова Бог рече: "Добре, нека видим колко сте смели”. И остави хората да решават.

И така, бяха изготвени планове. Трябваше да се помисли да дойдат инкарнации на земята, да помогнат на хората, да ги направляват, да ги уравновесят, да им дадат правилно разбиране за дхарма, за да могат хората да поддържат своето равновесие. Но всеки път това "аз" отказваше да приеме равновесието. Това "аз" беше много далече от Реалността. Днес също виждам, че хората, които са дошли в Сахаджа Йога, не се развиват много бързо. Заради това "аз" те имат въпроси, съмнения, имат проблеми заради този първороден грях. Хората не се развиват много бързо. "Аз съм единственият, аз съм свободен... Защо това, защо онова...?"

Кои сте вие, та да задавате въпроси? Кой ви направи? Сами ли се направихте? Какво направихте за да станете човешки същества? Защо имате такова егоистично поведение към Бог? Защо Бог ни е създал? Защо? Кои сте вие за да задавате въпроси ?
...
Като Майка Аз просто изпитвам състрадание и любов към тях и чувствам, че те можеха да бъдат спасени, но този питащ ум може да ги удави. Това е случаят с първородния грях, създаден от хората.
Освен това имахме проблеми свързани с преминаването ни от животинското царство в това състояние. Затова в нас има животински брутални обусловености." - © Шри Матаджи, Виена, Австрия – 26 септември, 1982 г.

Активен

Източен
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 3164

« Отговор #1 : 22 Април, 2011, 07:39:09 »

Защо имате такова егоистично поведение към Бог?

Защото, ако се следва логиката на ШМ, Бог е най-големият враг на човечеството. Създал е човек, който няма самосъзнание.
Тук ШМ е познала, макар да не е разбрала. Такава е концепцията на Библията (кн. Битие). Намигване
Активен
Seeker
Модератор
Вивекин
Публикации: 3507

Сахаджа йога

« Отговор #2 : 22 Април, 2011, 09:11:52 »

Съзнанието ни еволюира в зависимост от това дали разпознаваме истинското познание.
Активен

Източен
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #3 : 25 Април, 2011, 07:03:33 »

Така е. Истинско познание върху съответните обекти притежават всички специалисти в своите области – физици, химици, биолози... Че водата е химично съединение на два атома водород и един атом кислород, е форма на истинско познание върху водата, докато някой не го опровергае.

В случая човек трябва да притежава истинско познание върху коментирания от ШМ текст. Вижда се, че тя не притежава такова, защото твърди, че първородният грях е създаден от хората. Намигване

Цитат
Това е случаят с първородния грях, създаден от хората.

Активен
pada
Йогарадж
Вивекин
Публикации: 1498

« Отговор #4 : 25 Април, 2011, 07:36:23 »

В случая човек трябва да притежава истинско познание върху коментирания от ШМ текст. Вижда се, че тя не притежава такова, защото твърди, че първородният грях е създаден от хората. Намигване

Очевидно ШМ не е християнка - тя не признава Божието слово и смята, че библията е писана от хора. Емотикон
Активен

Една рисунка струва повече от хиляда думи
Източен
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #5 : 25 Април, 2011, 07:52:23 »

Въпросът не е кой какъв е, а дали познава коментираното в неговата собствена форма. А ако желаем да изкажем собствено мнение, трябва да си посочим източниците или да се аргументираме логически.

От книгата Битие (гл. 3) става ясно, че за злото е отговорен Сатаната, а не човекът. А още по-точно състояло се е също едно друго (Битие 6), небесно, грехопадение (на небесните същества, които са съвършени, според ШМ) на божиите синове, които са развратили хората.
Активен
pada
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #6 : 25 Април, 2011, 08:08:57 »

А ако желаем да изкажем собствено мнение, трябва да си посочим източниците или да се аргументираме логически.

Опровергаването на библията не е кой знае колко трудна задача... Емотикон
Активен

Източен
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #7 : 25 Април, 2011, 08:11:26 »

Според мен Библията няма защо да се опровергава. Трябва да се опровергава неадекватното разбиране на Библията през XXI век.

В случая лесно опровергаваме ШМ, ако приложим средствата на вътрешната критика на текста.
Активен
pada
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #8 : 25 Април, 2011, 08:16:09 »

А според мен е по-редно да се опровергава неадекватното разбиране на Йога през ХХІ век.
Активен

Източен
Йогарадж
Вивекин

« Отговор #9 : 25 Април, 2011, 08:22:18 »

Същата работа. На форума има такива, които търпят опровержение чрез вътрешна (собствена) критика на текста на ЙС. И такива, които имат нужда от външна критика - чрез всички съвременни средства на човешкото познание.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 42 Разпечатай 
« назад напред »
Отиди на:  

запомни име и парола
Top Oriental Sites